Hızlı Erişim              
Site Ekle  Son Eklenenler  Favorilere Ekle  Açılış Sayfası Yap  Reklam 
Google
| ANA SAYFA | - | Anti Spyware | - | Anti Virüs | - | Anti Spam | - | Anti Trojan |
Bilgisayar virüsü nedir ? Nasıl bulaşır ?

 
  Bilgisayar virüsleri, aslinda "çalıştığında bilgisayarınıza değişik şekillerde zarar verebilen" bilgisayar programlarıdır. Eğer bu programlar (ya da virüs kodları) herhangi bir şekilde çalıştırılırsa, programlanma şekline göre bilgisayarınıza zarar vermeye başlar. Ayrıca, tüm virüs kodları (bilinen adıyla virüsler) bir sistemde aktif hale geçirildikten sonra çoğalma (bilgisayarınızdaki diğer dosyalara yayılma, ağ üzerinden diğer bilgisayarlara bulaşma vb gibi) özelliğine sahiptir.

  Bilgisayar virüslerinin popüler bulaşma yollarından birisi "virüs kapmış bilgisayar programları" dır. Bu durumda, virüs kodu bir bilgisayar programına (söz gelimi, sık kullandığınız bir kelime işlemci ya da beğenerek oynadığınız bir oyun programı) virüsü yazan (ya da yayan) kişi tarafından eklenir. Böylece, virüslü bu programları çalıştıran kullanıcıların bilgisayarları "potansiyel olarak" virüs kapabilirler. Özellikle internet üzerinde dosya arşivlerinin ne kadar sık kullanıldığını düşünürsek tehlikenin boyutlerını daha da iyi anlayabiliriz.

  Virüslenmiş program çalıştırıldığında bilgisayar virüs kodu da, genellikle, bilgisayarınızın hafızasına yerleşir ve potansiyel olarak zararlarına başlar. Bazı virüsler, sabit diskinizin ya da disketlerinizin "boot sector" denilen ve bilgisayar her açıldığında ilk bakılan yer olan kısmına yerleşir. Bu durumda, bilgisayarınız her açıldığında "virüslenmiş" olarak açılır. Benzer şekilde, kendini önemli sistem dosyalarının (MSDOS ve windows için COMMAND.COM gibi) peşine kopyalayan virüsler de vardır. Genellikle her virüsün bir adı vardır (Cansu, Stoned, Michaelangelo, Brain, Einstein vb gibi).

  Biyolojik bir virusun ozellikleri, bilgisayar viruslerinin anlasilmasi icin sembol olarak dusunulmelidir. Bir program parcasi ne zaman virus olarak tarif edilir?

  * Taninmasinin zor olmasi icin cok kucuk olmalidir. Bu amacla makina diliyle (Assembler) yazilirlar.

  * Normal program veya bilgisayar komutu gibi, ekrandan kod girerek calistirilmasi yerine, kendi kendine calisabilir ve bir baska ortama (disket veya komut dosyasina) kendini transfer ederek cogalabilmelidir.

  * Belli bir zaman veya olay gerceklestiginde mantik bombasini patlatabilmelidir. (Dosyalari bozmak, zarar vermek, gorsel veya isitsel davranislari sergilemek).

Avg Anti Virus Home
The complex anti-virus protection for your computer.
www.grisoft.com
 


Yandakilerin haricinde buraya tıklayarak bir çok anti spyware programı , anti virus programı , anti spam programı ve anti trojan programına ulaşabilirsiniz.

 

 

 


Lavasoft.com
Ad-Aware programının resmi sitesi
http://www.lavasoft.com/
 
Microsoft.com
Yeni çıkan Microsot Anti Spyware programının sitesi
http://www.microsoft.com
 
Moosoft.com
The Cleaner programının yapımcı sitesi
http://www.moosoft.com/
 
Grisoft.com
Avg Antivirus programı download sitesi
www.grisoft.com
Bannerlar  :: Bize Ulaşın  :: Site Ekle  :: Son Eklenenler  :: Favorilere Ekle  :: Açılış Sayfası Yap  :: Reklam